vineri, 15 mai 2015

Proiect didactic




PROIECT DIDACTIC
              Clasa: Pregătitoare
              Data: 12 MAI 2015
             Prof.înv. primar: Florea Mihaela                                                                    
              Aria curriculară: MATEMATICĂ ŞI ŞTIINŢE ALE NATURII
              Disciplina: TERRA –OPŢIONAL
              Unitatea tematică: CĂLĂTORIE ÎN COSMOS
              Subiectul: SISTEMUL SOLAR-TERRA CASA NOASTRĂ
              Forma de realizare: lecţie integrată
              Tipul lecţiei: CONSOLIDARE ŞI VERIFICARE DE CUNOŞTINŢE
              DISCIPLINE INTEGRATE:
Comunicare în limba română scrierea denumirilor planetelor
                    Matematică şi explorarea mediului Sistemul Solar
                   Arte vizuale şi abilităţi practice-  realizarea unor machete
        
SCOPUL  LECŢIEI:
·        consolidarea cunoştinţelor corespunzătoare mediului înconjurător şi a modalităţilor de ocrotire a acestuia;
·         crearea unor punţi de legătură între cunoştinţe şi deprinderi ecologice;
·        dezvoltarea spiritului de observaţie, investigare şi cercetare al elevilor şi formarea unui set de valori pozitive faţă de mediul înconjurator şi a motivaţiei de a participa la menţinerea calităţii mediului.

              COMPETENŢE SPECIFICE:
              1.1 Recunoaşterea şi scrierea numerelor în concentrul 0-31;
3.1 Descrierea unor fenomene/ procese/ structuri repetitive simple din mediul apropiat, în scopul identificării unor regularităţi
4,1 Formularea unor observaţii asupra mediului apropiat folosind limbajul comun, reprezentări prin desene  şi operatori logici „şi” , „nu”.


              COMPETENŢE  INTEGRATE :
                        CLR
            2.4 Exprimarea propriilor idei în contexte cunoscute, manifestând interes pentru comunicare

                    AVAP
              2.2. Exprimarea ideilor şi trăirilor personale, în aplicaţii simple, specifice artelor vizuale
                         

OBIECTIVE OPERAŢIONALE:
                 a.Cognitive :
                   Pe parcursul lecţiei, toţi elevii trebuie:
                     OC1 – să observe componentele Sistemului Solar din materialele prezentate;
                     OC2 – să denumească planetele;
                     OC3  - să precizeze numărul şi ordinea planetelor;
                     OC4 – să descrie planeta Pământ;
                     OC5 – să identifice corespunzător culorile elementelor Sistemului Solar;
                   OC6 - să recunoască medii de habitat, faună şi floră;
                   OC7 - să manifeste interes pentru rezolvarea sarcinilor, individual şi pe grupe;
                   OC8 - să stabilească  relaţii între obiecte şi grupuri de obiecte, după criterii date.
                 b.Psiho- motorii :
                      OM1 – să adopte o poziţie corectă în timpul exersării scrierii.
                 c.Afective:
                       OA1 – să manifeste interes pentru înţelegerea şi aplicarea cunoştinţelor învăţate.

            STRATEGII DIDACTICE:

a)               Metode şi procedee: conversaţia, explicaţia, demonstraţia, exerciţiul, metoda cadranelor;
b)              Mijloace de învăţământ: glob pământesc, videoproiector, calculator, animale plastic, machete, nisip, pământ, frunze,
apă, creioane colorate, fişe de lucru.
LE%20NOUA%20PLANETE.prc?dl=0
c)     Forme de organizare : frontală, pe grupe, individuală;
d)    Temporale:2x 35 de minute activitate + 15 minute activităţi în completare.

            RESURSE:
       RESURSE UMANE: 29 elevi
       RESURSE SPAŢIALE: sala de clasă
       FORME ŞI TEHNICI DE EVALUARE: 
-         observarea sistematică a comportamentului elevilor, aprecieri verbale,
-          evaluarea reciprocă;

             Bibliografie:
*    Programa şcolară pentru clasa pregătitoare aprobată de MEN, nr. 3418/19.03.2013;
EVENIMENTUL
DIDACTIC
CONŢINUTUL ŞTIINŢIFIC
STRATEGIILE
 DIDACTICE
EVALUARE
Moment organizatoric

Asigur condiţiile optime pentru o bună desfăşurare a lecţiei şi  pregătesc toate materialele necesare pentru oră.
(pregătirea calculatorului şi videoproiectorului)
Pregătirea materialelor necesare realizării machetelor.


Captarea atenţiei

Realizarea MOMENTULUI SALUTUL
Bună dimineaţa locuitori ai Planetei Pamânt, astăzi  suntem toţi prezenţi sau avem elevi absenţi?
Bună dimineaţa! (lipsesc….,nu lipsesc…)
Am aflat astăzi că unul dintre personajele noastre îndrăgite are nevoie de ajutorul nostru. Vă voi citi o ghicitoare să vedem despre cine este vorba.
Nu cred c-aţi văzut vreodat,
Cât prin lume aţi umblat,
Un motan isteţ ca mine
Şi cu cizme încălţat.
Şoarecii nu sunt de mine,
Eu de mult n-am mai mâncat.
Însă, de la o vreme-ncoace ,
M-am cam săturat de stat.
Şi să vezi ce s-a-ntâmplat…
(personajul este Motanul Încăţat din povestea cu acelaşi nume)
Observaţia

Conversaţia

Explicaţia
Observare comporta-ment

Anunţarea temei

Motanul Încălţat s-a pierdut şi nu se poate întoarce decât dacă îl ajutăm. Vom face o ,,Călătorie prin cosmos’’ împreună cu motanul cel poznaş.              
VEŢI  CĂLĂTORI ÎMPREUNĂ CU El , VEŢI ÎNVĂŢA  LUCRURI  NOI DAR VEŢI AVEA ŞI OPORTUNITATEA  SĂ-I ARĂTAŢI  CÂTE  LUCRURI ŞTIŢI  VOI.
Iată ce a păţit ...
Explicaţia


Conversaţia


Dirijarea învăţării

1.   Motanul s-a pierdut.....-slide 1. 
2.     Unde credeţi că s-a pierdut?
3.     (......în spaţiu)
4.     Un alt cuvânt pentru spaţiu?
5.   (......Univers)
De jur împrejur totul este întunecat şi, doar ici colo, se zăreşte câte o luminiţă sunt.....-slide 2
(...stelele)
Cum le mai spunem stelelor?
(....corpuri cereşti)
Ce formă au?
(...sferică)
Deodată zăreşte o lumină puternică şi îşi spune:  ”Uite un tobogan ! ”Cum ar fi să alunec de-a lungul lui? ” Copii, mă ajutaţi voi?  Oare unde am ajuns?-slide 3
(....pe Galaxia Caleea Lactee)
Ce elemente cuprinde această galaxie?
(.....stele, planete,  nebuloase, asteroizi..)
„Abia aştept să le văd mai de aproape! Vă multumesc, copii!”
Deodată, o lumină puternică îl orbeşte şi  parcă  blăniţa i-a  luat foc. ”Ce se întâmplă ?”-slide4
Oare de cine s-a apropiat?
(......Soarele)
Ce se întâmplă la suprafaţa Soarelui ?
(.....au loc explozii solare.)
Se pare că motanul s-a speriat, vrea să plece, dar, deodată, zăreşte ceva .....nişte sfere. ”Vai ce mingi drăguţe şi frumos colorate! spune el-slide 5
Oare ce a descoperit Motanul nostru?
(.....planetele)
Vă rog să-i povestim motanului ce ştim despre ele.
Să le recunoaştem:
A câta planetă de la Soare este?
(....prima, a doua......)
Ce mai ştim despre această planetă?
Slide 6-Mercur
Slide 7-Venus(
Slide 8-Terra (Pământ, casa noastră)
Slide 9-Marte-planeta roşie, are cei mai înalţi munţi, cele mai adânci  văi)
Slide 10-Jupiter
Slide 11-Saturn
Slide 12-Uranus
Slide 13-Neptun
Vai copii, toate sunt minunate, oare aş putea alege o altă planetă pe care să trăiesc.
Ar putea motanul să traiască pe o altă planetă?
(......apă, aer-oxigen, hrană)
Copii ,vă rog să-i spuneţi Motanului care este totuşi singura planetă pe care el o poate alege.
(.....Pământ )
Aveţi dreptate, trebuie să mă întorc pe Pământ, acolo mă aşteaptă şi prietenii mei.-slide 14
Vă multumesc pentru faptul că m-aţi adus acasă şi  vreau să vă pun la încercare, vă invit să rezolvaţi repede fişa de lucru.slide 15 Anexa1
Slide 16  varianta corectă a rezolvării.
Primim un coşuleţ cu recompense, pentru fiecare răspuns corect un soare, pentru greşeala un norişor.
 Ce reprezintă acest obiect?
....globul pământesc
Care planetă este casa noastră?
(....Pământ ) sau în engleză Earth
Spuneţi-mi alte denumiri pentru planeta Pamânt?
(...Terra, Planeta Albastră)
De ce i se spune Planeta Albastă?
(.....spaţiu, albastru, apă)
Aşadar, mare parte din suprafaţa Pământului cu ce este acoperită ?
(...cu apă)
Cum se numesc părţile de uscat ale planetei Terra?
.(....continente)
Care sunt continentele?
...Africa, America....
Pe planeta Pământ, alaturi de oameni, ce alte fiinţe mai trăiesc?
.....animale
Aşa cum aţi observat, Motanul nostru a trebuit să vină pe Pământ deoarece animalele au nevoie de un anumit „habitat”-un loc în care  să se dezvolte,să trăiască şi să se înmulţească.

Conversaţia

Explicaţia

Demonstraţia


Exerciţiul


Jocul


Problematiza-rea


Metoda cadranelor

Verbaliza-rea acţiunilor




Aprecieri verbale

Obţinerea performanţei
Pentru că noi am discutat despre animale  şi plante din diverse zone ale lumii, astazi,    m-am gandit să vă ofer posibilitatea de a crea voi un habitat pentru anumite animale şi plante. Să vină, de la fiecare grupa, câte un reprezentant, să aleagă un plic şi să citească .
... savană
... deşert.
... junglă
... zona polară
... pădurile din ţara noastră
... oceane şi mări
Grupa „SAVANĂ” să vină la masă şi să aleagă materialele necesare .
Savană –materiale
Iarbă uscată, animale plastic: leu, elefant, girafă, hipopotam, rinocer.
arbori specifici din plastic
Deşert-materiale
Nisip, animale plastic:  şopârle, şerpi, păianjeni, cactuşi plastic
Ocean –materiale
Animale plastic: rechin, scoici, pisică de mare, apă
Jungla-materiale
Frunze plante exotice, animale plastic, liane.
Zona polară Foci, pinguini, morse , polistiren, boabe
Pădurile din ţara noastră
Frunze, pământ, animale: lup, urs, iepure, veveriţă
Voi proceda la fel şi cu celelalte grupe.
Elevii vor îmbina pe machetă materialele pentru a ilustra zona cerută.
6.     După finalizarea sarcinii, vom expune produsele finite şi membrii fiecarei echipe vor trece şi  vor alege cea  mai frumoasă şi mai bine realizată machetă.
Explicaţia

Exerciţiul

Problematizarea

Activitate recreativă
Care consideraţi că este cel mai mare  duşman al Pământului?
......poluarea
Fiecare membru al  echipei  va primi câte un steguleţ  pe care va trebui să scrie un mesaj pentru oameni, prin care să atragă atenţia asupra modului în care pot proteja Planeta Pământ.
Explicaţia
Exerciţiul


Realizarea sarcinii de lucru

Aprecieri
Se fac aprecieri generale şi individuale asupra modului cum s-au comportat şi au lucrat copiii pe întreg  parcursul activităţii.
Copiii primesc nu numai aprecieri verbale, ci şi recompense
Conversaţia
Aprecierea




Aprecieri verbale
Încheierea activităţii
Elevii  vor afişa produsele realizate pentru a fi admirate şi vor interpreta cântecul” Cele mai frumoase flori”
Conversaţia
Exerciţiul
Aprecieri verbale























ANEXA 1 FISA DE LUCRU

Fişă de lucru
Metoda cadranelor

I. Enumeraţi planetele Sistemului solar care sunt alcătuite din material solid


II. Încercuiţi varianta corectă

§  Soarele  se  ROTEŞTE  în jurul planetelor.

§  Planetele  se  ROTESC  în  jurul  Soarelui.

§  Toate  corpurile  cereşti sunt  fixe.

III. Desenaţi o planetă  din categoria “giganţi de gaz”.

IV. ce fiinţe au nevoie de căldura şi lumina soarelui?
(desen)